شنبه 4 خرداد 1398

جلسه شورای اداری شهرستان سیاهکل با حضور معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان امور اداری و استخدامی کشور

نسخه چاپی ایجاد : ‎1397/12/16 14:09 بازدید: 155

جلسه شورای اداری شهرستان سیاهکل با حضور دکتر انصاری معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان امور اداری و استخدامی کشور، فرماندار، نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی، امام جمعه، اعضای شورای تامین شهرستان و دیگر اعضای شورای اداری در محل فرمانداری سیاهکل برگزار گردید .

فرماندار سیاهکل در این جلسه  ضمن عرض خیر مقدم به حاضران، حضور گسترده مردم در مراسم استقبال از سفر ریاست جمهوری به استان را یک تو دهنی به معاندین نظام توصیف کرد و اظهار داشت: مردم و ادارات شهرستان در استقبال از منتخب ملت و کاروان دولت تدبیر و امید زحمات زیادی کشیدند و امیدوارم بتوانیم به نحو شایسته پاسخگو این زحمات باشیم .

وی در ادامه با تبیین سیمای شهرستان در خصوص تهیه نامه ایی سه امضایی به نماینده رئیس جمهور در سفر به استان و متعاقب آن به شهرستان و پیشنهاد سه پروژه اساسی و زیربنایی از جمله پروژه احداث سد دیلمان ، پروژه چهار بانده کردن راه لاهیجان به سیاهکل از سمت بازکیاگوراب به طول 10 کیلومتر و پروژه احداث مخازن تأمین آب آشامیدنی اشاره کرد و در ادامه  در بحث مشکلات روستائیان با منابع طبیعی گفت: 14 روستای بخش دیلمان و پیرکوه و بخش مرکزی به لحاظ محدودیت اعمال شده از طریق قوانین، درگیر با منابع طبیعی هستند و به دلیل اینکه متولی واگذاری زمین ها منابع طبیعی  بوده و در زلزله سال 69 متولیان امر مجبور به جابجایی مردم شدند اکنون پس از سی سال هنوز مردم سر درگم و بلاتکلیف هستند که می طلبد این مشکل به نحوی مرتفع گردد و همچنین گفت: 18 خانواری که در طرح خروج  از جنگل و رانش زمین قرار دارند  تا به امروز در بلاتکلیفی بسر می برند و اگر حمایت های کمیته امداد امام (ره) نباشد جزء افراد آسیب پذیر جامعه هستند که می بایست بنیاد مسکن و منابع طبیعی در قالب ماده 4 رفع مشکل نمایند.

وی همچنین نبود زیر ساخت های لازم در شهرستان از جمله کاهش ضریب ایمنی راه مسیر سیاهکل به دیلمان بلحاظ تردد کامیون های کارخانه سیمان، راه جدید الاحداث سیاهکل سراوان بلحاظ پر تردد بودن و عرض کم جاده را از دیگر مشکلات شهرستان مطرح و خواستار چاره اندیشی در این خصوص شد.

در ادامه جلسه دکتر نیکفر نماینده مردم لاهیجان و سیاهکل در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه با استان زنجان همجوار هستیم و برخی مشکلات ما مشترک است، گفت : انتظار نداریم همه مشکلات حل گردد اما با توجه به پیشینه تاریخی سیاهکل و دیلمان که افتخاری برای جهان تشیع بوده و با توجه به این که شهرستان سیاهکل در موضوع سرمایه گذار ماده 56 موفق نشده اند این را به عنوان ره آورد سفر رئیس جمهور داشته باشیم.

نیکفر افزود : بعد از زلزله سال 69 چشمه ها یا خشکیده و یا کم آب شدند و  اکنون نیز کارخانه سیمان دیلمان حدود یک میلیون متر مکعب آب مصرف می کند ، آب شرب ، آب کشاورزی و آب سفره های زیر زمینی کاهش یافته و  به محض متوقف شدن کار در تصفیه خانه، ما مشکل تامین آب داریم و می خواهیم  برای رهایی از مشکل کمبود آب ، این سه مشکل را در گزارشات خود بیاورید .

وی با اشاره به پتانسیل شهرستان در حوزه های گوناگون بیان داشت : در شهرستان اقلیم کشاورزی ، کشت زعفران ، گندم و فندق، کشت برنج در بالا دست و پایین دست  داریم که نیاز به کمک بیشتر دولت است.

در گلخانه دیسام نیز مبالغی هزینه شده و برای اجرا  نیاز به  همکاری  وزارت جهاد کشاورزی دارد ، مشکل راه اصلی سیاهکل – سنگر و سراوان بخاطر رهایی مرکز استان از ترافیک بوده اما به قیمت جان مردم تمام شده .

 مطالبات پیمانکار راه سیاهکل به دیلمان ، پروژه راه فرعی ازبرم به لاهیجان با توجه به وجود دو شهرک صنعتی در مسیر، تکمیل و تجهیز بیمارستان غدیر سیاهکل ، مشکل آب شرب شهرستان با توجه به مستهلک و فرسوده بودن شبکه، اقدام عملی در خصوص اراضی شیب دار، تسریع در برق رسانی، جلوگیری از اثرات تخریب زیست محیطی و راههای مسیر منتهی به کارخانه سیمان دیلمانپ از جمله موارد مطرح شده توسط نیکفر بود.

حجت الاسلام والمسلمین کریمی امام جمعه شهرستان سخنران بعدی شورای اداری بود.  ایشان  سخنان خود را با خیرمقدم گویی به حاضرین و تبریک میلاد با سعادت امام محمد باقر (ع)  و بیان ظرفیت های بالقوه و بالفعل شهرستان آغاز نمود.

حجت الاسلام  کریمی در ادامه خواستار تدبیر دولت در خصوص سد دیلمان و معضل آب و مشکلات شهری به ویژه مبلمان شهری شد و اظهار امیدواری نمود این سفر نقطه عطفی در رفع نیازها و مشکلات شهرستان باشد.

دکتر انصاری معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان امور اداری و استخدامی کشور نیز در این جلسه با بیان این مطلب و ابراز خرسندی که توفیق شد به عنوان نماینده رئیس جمهور در شهرستان سیاهکل  و دیدار با مردم خوب این منطقه حضور داشته باشند ، سلام دکتر روحانی را به مردم تلاشگر و صبور شهرستان ، خانواده های معظم شهدا  و ایثارگران و تمام عزیزانی که تلاش نموده اند  بیان داشت.

وی گفت : توفیق حضور در منطقه ای داریم که از آن خاستگاه تشیع شناخته می شود و خاندان آل بویه از این منطقه برخاسته اند و اولین حکومت یکپارچه را تحت لوای شیعیان علی ابن ابیطالب (ع) ایجاد کردند و همین منطقه و  منطقه تاریخی دیلمان از لحاظ تاریخی نشان می دهد مردم از ابتدا علاقه خاصی به ائمه عصمت و طهارت داشتند .

معاون رئیس جمهور در ادامه با تشکر از فرماندار، نماینده و امام جمعه که هم توفیقات و دستاورد های منطقه اشاره داشتند  و هم برخی مشکلات و نیازها اظهار داشت:  که  این مسائل را دنبال خواهم کرد و پس از اولویت بندی مشکلات و برای حل آنها مطالب را منعکس خواهم نمود.

دکتر انصاری تصریح کرد : در دوره دولت تدبیر و امید عدالت و توسعه امکاناتی  که دولت ضرورت پیگیری برای آن قائل بود شتاب یافتند ، ابتدای دولت یازدهم گازرسانی در سیاهکل 43 درصد بود و الان به 87 درصد و این نشان می دهد در همین دوره چند سال در این زمینه توجه ویژه شده است ، در 5 تا شش سال گذشته هم راه های روستایی را بهسازی کردیم و هم در حوزه سلامت و بیمه  ای در این پنج سال کار بی نظیری  صورت گرفته و در حوزه آموزش و فرهنگ  و همچنین در خطوط راه آهن در این دوره به دو برابر افزایش یافت.

معاون رئیس جمهور تصریح کرد : ابزار تحقق توسعه خود مردم هستند  و دولت هم به مردم  و هم به کارکنان خود متکی است و از تلاش تک تک مدیران ، کارکنان  دستگاههای اجرایی قدر دانی می کنم ، در شرایط دشوار کنونی  تمام تلاش دولت برای حل مسائل کارکنان و مردم کشور است ، در همین شرایط سخت دولت به جد در راستای حل مشکلات مردم، پرسنل و مجریان دولت سعی و تلاش دارد و در جریان این سفر ریاست محترم جمهوری تصمیمات مهمی اتخاذ خواهد شد که  ان شاء ا... با همکاران و کارکنان ، دولت  بتواند خدمت بهتری به مردم منطقه ارائه کند

تصمیم گیری در خصوص ماده 4 ، پیگیری در خصوص تقویت  راه های ارتباطی شهرستان ( تعریض و ایمن سازی) ، تامین برق از طریق پنل خورشیدی و اعلام برآورد آن را می توان از جمله مطالب مطروحه توسط دکتر انصاری برشمرد.

دولت و ملت همدلی و همزبانی