شنبه 27 بهمن 1397
شهرستان سیاهکل در جهت جذب اعتبار اشتغالزایی کارنامه خوبی بجا گذاشته است

فرماندار سیاهکل در جلسه شورای اداری شهرستان:

نسخه چاپی ایجاد : ‎1397/04/21 08:40 بازدید: 236

مهندس اسلامی فرماندار سیاهکل در جلسه شورای اداری شهرستان سیاهکل اظهار کرد: از  سال ۱۳۹۴ که افتخار حضور در سیاهکل پیدا کردم، خوشبختانه با پیگیری مجموعه فرمانداری و مدیران زیرمجموعه فرمانداری، دستگاه‌های دولتی، دستگاه‌های ولایی و عزیزان شورای تأمین؛ توانستیم رضایت نسبی مردم را تا حدودی جلب کنیم، ولی این کافی نیست.

وی گفت: اگر ما می‌خواهیم رضایت بیش از این باشد، باید به‌صورت جهادی و مستمر پیگیر کارها بوده و مدیران در این شرایط سخت اقتصادی مردم، به نرم هشت ساعت کار اکتفا نکنند، بلکه باید تلاششان بیشتر باشد و در صورت لزوم حتی دو برابر ساعت‌های مقرر تلاش نمایند.

فرماندار سیاهکل تصریح کرد: افتخار بزرگی است، همین‌که دولت تدبیر و امید توانست در کارش موفق شود که جایگاه‌های احزاب را برای مردم تبیین کند و احزاب چندین برابر ادوار گذشته رشد کنند و در قالب نقد یکدیگر را نقد کنند که خود جای بسی خرسندی و رضایتمندی است.

اسلامی بیان کرد: یکی از مزیت‌های برتر این شهرستان نسبت به دیگر شهرستان‌ها وسعت یک هزار و ۵۰  کیلومتری و وجود سه اقلیم بی‌نظیر  جلگه، جنگل و کوهستانی  و کمینه و بیشینه دمایی بالغ‌بر ۶۰ درجه و بارش متوسط سالیانه یک هزار و ۲۵ میلی‌متری آن می‌باشد.

وی با بیان اینکه خوشبختانه با توجه به وسعت شهرستان سیاهکل، این شهرستان جای پیشرفت دارد، گفت: سیاهکل در ادوار گذشته از توسعه بازماند و بازماندنش یک مزیت و یک معایب داشت که مردم در طول ادوار گذشته نتوانستند از آن به‌خوبی بهره ببرند.

نماینده عالی دولت  در شهرستان افزود: مزیتش این است که ما مسئولین موانعی که بخواهد باعث ترمز و یا کاستی‌هایی در مسیر پروژه‌های ما باشد کمتر داریم و هر پروژه‌ای که در دست احداث داشته باشیم کمتر با موانع مواجه هستیم.

اسلامی خاطرنشان کرد: عدم توسعه این شهرستان درگذشته و همچنین معضل بیکاری سبب این شد این شهرستان تبدیل به یک شهرستان مهاجر فرست جوان تحصیل‌کرده و پویا و بانشاط تبدیل شود که نهایت امر منجر به این شد که شاهد کاهش سرانه جمعیت در این شهرستان طی سال‌های متوالی باشیم.

وی ابراز کرد: از بدو ورودم توانستیم شاخص‌های شهرستان را ارتقاء دهیم، به‌خصوص آمار مقایسه‌ای ساخت زیرسازی راه نسبت به سه سال پیش  ۳۲ درصد نسبت به ۵۱/۶ استان را به ۵۲ نسبت به ۵۴ استان  رساندیم و این روند قطعاً با بهره‌برداری از پروژه‌ای ما در هفت‌ماهه نخست امسال نسبت به آمار مقایسه‌ای استانی ارتقاء خواهد یافت.

رئیس شورای اداری سیاهکل تصریح کرد: یکی دیگر از موضوعاتی را که پیگیر آن هستیم آنتن دهی و اینترنت است که درصدد آن هستیم که این شهرستان را به‌عنوان اولین شهرستان هوشمند در استان معرفی کنیم و اقداماتی را نیز در بخش مرکزی با ایجاد فیبر نوری انجام داده‌ایم و تا حدودی توافقات نهایی را جهت انتقال فیبر نوری در مسیر ۴۵ کیلومتری سیاهکل به دیلمان و پیرکوه و دیگر نقاط بخش مرکزی و دیلمان داشته‌ایم که این امر می‌تواند با پوشش نقاط کور، علاوه بر دیگر مزیت‌ها، ازنظر امنیتی نیز به ما کمک کند و هم اینکه در بحث اجتماعی خود یک بهداشت روانی برای مردم به وجود خواهد آورد.

اسلامی گفت: می‌خواهیم با احداث و تکمیل پروژه‌ای در دست احداث چندین منبع ذخیره آب در بخش مرکزی و دیلمان و پیرکوه؛ شاخص آب شهری که هم‌اکنون صد درصد و  آب روستایی ۸۰ درصد است را به نقطه مطلوب‌تری ارتقاء دهیم که نمی‌توان گفت این درصد در حالت ایده آل است و با توجه به اینکه ما کمبود بارش برف و باران داشتیم سبب شده که بعضی از چشمه‌ها خشک و نیمه‌خشک بماند و قطعاً یک سری نارضایتی‌هایی از این باب داریم که درصدد رفع این مشکلات هستیم تا به حداقل برسانیم.

وی بیان کرد: با توجه به وسعت و صعوبت مسیرهای این شهرستان، اما شاخص گازرسانی ما از متوسط استانی بیشتر است و تاکنون شاخص گاز چیزی در حدود ۸۶ درصد نسبت به  ۸۴ درصد استانی است.

فرماندار سیاهکل ابراز کرد: درصدد آنیم که با توسعه زیرساخت‌ها و جذب سرمایه‌گذاری‌های بخش خصوصی و ایجاد طرح‌های اشتغال‌زا به‌خصوص درزمینهٔ بوم گردی و اشتغال روستایی و فراگیر، شاهد شکوفایی بیش‌ازپیش این شهرستان باشیم.

اسلامی با تشکر از استاندار گیلان که از بدو حضورش جهت کاهش بیکاری در تلاش است، گفت: شغل و معیشت یکی از شاخصه‌های مهم و جزء بهداشت روانی است و کسی که معیشت دارد قطعاً در تصمیم‌گیری‌های خود موفق‌تر عمل خواهد کرد.

وی خاطرنشان کرد: بر اساس گزارش عملکرد کارگروه  استانی؛ شهرستان سیاهکل جزء معدود شهرستان‌هایی است که درزمینهٔ معرفی و جذب اعتبارات اشتغال‌زایی پیشرفت خوبی دارد.
وی گفت: شهرستان سیاهکل جزء ۵ شهرستانی هست که با ایجاد کمیته کارگروه اشتغال، رونق، تولید و گردشگری که در هفته دو بار در روزهای شنبه و چهارشنبه تشکیل می‌شود؛ در جهت جذب اعتبارات اشتغال‌زا کارنامه خوبی بجا گذاشته است.

فرماندار سیاهکل تصریح کرد: تعداد ۲۰۵ متقاضی درزمینهٔ بوم گردی داریم که ۱۲۵ طرح مربوط به بخش مرکزی و با توجه به تعداد جمعیت در بخش دیلمان و پیرکوه؛ ۹۰ طرح مربوط به این بخش می‌باشد که بیشتر آن‌ها احداثی هستند و ارجحیت نیز بر روی طرح‌های احداثی نسبت به مرمتی می‌باشد.

اسلامی افزود: تعداد پرونده‌های تصویب‌شده در کارگروه‌های شهرستانی و ارسالی به کارگروه استانی ۸۸ مورد است که در این ۸۸ مورد ۱۷۰ واحد احداث خواهد شد و برخی از آن‌ها در دل خودش به‌صورت مجتمع عمل می‌کند.

وی بیان کرد: ما طبق آمار مقایسه‌ای نسبت به شهرستان‌های دیگر با توجه به سرانه کم‌جمعیتی پیشرو هستیم، اما این موضوع نه برای ما و نه برای استان قطعاً رضایت‌بخش نیست و باید تلاشمان بیشتر شود.

نماینده عالی دولت در سیاهکل خاطرنشان کرد: در بحث جذب و  ایجاد اشتغال روستایی ۱۸ میلیارد تومان سهم شهرستان سیاهکل بوده که چیزی که تاکنون تخصیص داده‌شده است ۶ میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان می‌باشد.

اسلامی گفت: اخیراً یک کارگروه با حضور فرزام صفت معاون توسعه و جذب سرمایه‌گذاری استان و مدیران کل تشکیل و در آن مصوب شد در صورت نیاز و درخواست متقاضیان این رقم‌ها برای شهرستان سیاهکل تا سه برابر نیز افزایش یابد.

وی تصریح کرد: تمامی این تلاش‌ها و اقدامات سبب آن شد که فرمانداری شهرستان سیاهکل از درجه ۴ به درجه ۳ ارتقاء یابد و با اضافه شدن چارت معاونت عمرانی و امور برنامه‌ریزی، کارهای توسعه‌ای و عمرانی این شهرستان از این به بعد تخصصی‌تر پیگیری می‌شود.

فرماندار سیاهکل ضمن تقدیر از تلاش‌های حسین یکتا طی حدود ۵ سال گذشته به‌عنوان بخشدار دیلمان و پیرکوه گفت: تغییرات مدیریتی یک امر طبیعی در دستگاه‌های اجرایی است.
اسلامی، با معرفی آریا منش به‌عنوان بخشدار جدید دیلمان و پیرکوه ابراز امیدواری کرد که پتانسیل و روحیه جوانی در کنار تحصیلات کارشناسی ارشد او بتواند روند رو به رشدی در عرصه مدیریتی بخش به وجود آورد.

دولت و ملت همدلی و همزبانی